Havale Geçirme

Bebeğinizin vücudunun tümünde veya bir bölgesindeki kasların şiddetli kasılıp gevşemesine havale adı verilir. Havaleler her yaşta olabilir ve birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Çocuklarda en sık görülen şekli ise, ateşle birlikte olan havalelerdir. Bazen ateşin ilk belirtisi havale bile olabilir. Ateşli havale, 6 ay ile 6 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Havale geçiren çocukta geçici bilinç kaybı ile birlikte kollarda, bacaklarda veya tüm vücutta, 3 dakikaya kadar uzayabilen kasılmalar görülür. Daha sonra çocuğun bilinci açılsa bile çok huzursuz olurlar ve saatlerce hiç hareket etmeden uyuyabilirler.

Havale geçiren çocukta ilk yapmanız gereken, çocuğunuzu güvenli bir yerde, düzgün bir zemine yatırmaktır. Çocuğun ağzında herhangi bir madde varsa, bunun hemen temizlenmesi gerekir.

Ayrıca, dilini ısırmasını engellemek için, ağzına bir tahta kaşık konması faydalı olabilir. Aynı anda, ateşi düşürmeye yönelik olarak gerekli girişimleri başlatın. Daha sonra en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna veya doktorunuza götürmeniz gerekir. Havaleler, gözünüzü korkutsa bile aslında çocuğunuzda kalıcı bir olumsuz etki bırakmazlar.